Класификацията на камерите според характеристиките на техния обектив и по-конкретно на лещата, която бива използват се ограничава до два основни вида – варифокални камери и такива с фиксирана леща.
Благодарение на по-голямата гъвкавост, те са и далеч по-предпочитани по ред причини. Основната обаче си остава възможността за настройка на фокусното разстояние, което пък е разликата между това да разполагаме с камери за видеонаблюдение с по-широко зрително поле или пък с по-близък образ.
Използването на варифокалните камери за видеонаблюдение предлага и двата гореспоменати варианта с оглед на факта, че може да бъдат настройвани. За жалост обаче тези камери не могат да променят фокусното разстояние автоматично и се налага ръчната намеса на техник или оператор.
Ако си задавате въпроса защо са ни нужни варифокални камери вместо такива с фиксирана леща, които са по-евтини, то отговорът е ясен – настройка. Какво имаме предвид? Да кажем, че имате нужда от няколко камери. Те охраняват различен периметър със собствена специфика и различна площ. Така се налага еднократно фиксиране, нещо, което няма как да направите при камерите с фиксирана леща.
Тази гъвкавост при проектиране и нагласяне на системата за видеонаблюдение е решаваща и много хора предпочитат да закупят именно варифокални охранителни камери, които да изпълнят перфектно поверените им функции по осигуряване сигурността на охранявания периметър.
Те могат да бъдат и част от друг тип класификация като IR такивата с оглед на това, че характеристиката на лещата, от където идва името на този тип може да се различава на практика при всички видове охранителни камери. Ако не сте сигурни дали използването на варифокални камери е подходящо за вас и вашите планове, то можете бързо и лесно да се свържете с нас и да потърсите високо специализирана консултация, която ние с удоволствие ще ви предоставим, за да гарантираме вашето крайно удовлетворение от покупката.