Престъпността днес се увеличава с невиждани темпове, което налага употребата на последно поколение системи за видеонаблюдение. Нека видим от какво се състоят, техните особености, отделните компоненти и как работят?
Как се изгражда система за видеонаблюдение?
Съвременните системи за видеонаблюдение могат да бъдат с различна сложност на конструкцията, в зависимост от особеностите на охранявания обект и предпочитанията на собственика. Например, съществуват устройства за разпознаване на автомобилни рег. номера, за лицево разпознаване, за противодействие при кражби в магазини и т.н. Въпреки това, всяка една от различните видове има основни компоненти, без които не може. Това са:
- Камерите - “очите, а понякога и ушите”. Основно се делят на цифрови и аналогови. Първите са най-използвани днес;
- Видеорекордера (DVR или NVR) - “сърцето” на наблюдението. Служат за възпроизвеждане на видеоизображенията от камерите на монитор и за съхранение на записите;
- Хард диска - служи за дългосрочното съхранение на заснетите събития днес, вчера, онзи ден, миналата седмица и т.н. Монтира се във видеорекордера;
- Кабелните връзки - “нервните окончания”, спомагащи за добрата връзка между отделните компоненти и осигуряващи подходящото захранващо напрежение;
- Компютър, смартфон или монитор - позволяват лесната настройка на инсталацията и наблюдаване на охраняемия обект.
Жични или безжични да са камерите?
Това зависи от големината на охранявания обект. Ако той е достатъчно голям за да възпрепятства осигуряването на пълноценно покритие на безжичната мрежа, то ще се наложи допълнително окабеляване. Безжичните камери в системата за видеонаблюдение са много лесни за инсталиране и не изискват прокарване на проводници, но при тях често възникват проблеми с връзката. Тази неприятност бързо се елиминира от жичните решения.
Има ли разлика между DVR и NVR
Видеорекордерът в съвременните системи за видеонаблюдение е устройството, предназначено за запис и съхранеие на видеоматериалите. Основната разлика между мрежовия видеорекордер NVR (Network Video Recorder) и цифровия DVR (Digital Video Recorder) е в начина, по който обработват видео данните. Тоест, DVR преобразува постъпващите аналогови данни в цифрови, докато тази обработка при NVR става в самите камери и сигналът постъпва в цифров формат към записващото устройство. Съответно, при DVR се използват аналогови камери, а при NVR - цифрови IP.
Какво ще откриете в онлайн магазина?
В специалния раздел на сайта ще откриете разнообразие от цели комплекти на системи за видеонаблюдение. Те са съставени от различен на брой камери и техните видове - куполни, IR за нощно снимане, IP, WiFi, PTZ и т.н. Комплектът и неговите компоненти са подбрани по начин, по който да осигурят безпроблемна работа.